Istorie Octombrie 21, 2014

Parohia Bunavestire din satul Poloboc, comuna Rediu, se aflǎ la 25 de km distanta de municipiul Piatra Neamt.

Ea detine doua biserici situate la marginea parohiei : prima este monument istoric , având hramul Buna Vestire si este ctitoritǎ de boierul Alecu Krupenski , zis Alecu Poloboc – de la numele cǎruia şi-a luat denumirea satul Poloboc . Biserica Buna Vestire este construita in anul 1728 intr - un plan treflat , cu stranile si altarul rotunjit , nefiind pictata nici in interior nici in exterior . Ea a fost construita  din barne pe temelie de piatra captusita in interior si exterior cu scandura de brad vopsita in ulei gri , acoperita cu tabla galvanizata .Catapeteasma reprezinta bijuteria bisericii fiind pictata foarte frumos in stil neobizantin , pictorul si timpul cand s - a pictat si s - a sculptat  nefiind cunoscute . Biserica veche a fost reparata de doua ori in 1932 si 1964 , ultima oara fiind acoperita cu tabla galvanizata . Axionita a fost restaurata cu cheltuiala familiei Rotaru Vasile si Elvira , fiind mutata in biserica noua .

A doua biserica a parohiei si actualul lacas de cult in care se slujeste a fost inceput a se construi in anul 1990 din luna februarie de catre preotul Astanei Vasile , iar din septembrie 1990 lucrarile au fost  continuate de catre preotul Cehan Ioan fiind finalizate in anul 2000 . Pictura bisericii noi a fost facuta de domnul Rachieru Constantin intre anii 1995 - 2011. Sfintirea noului lacas de cult, care are ca hram sarbatoarea Pogorarea Sfantului Duh , a avut loc pe data de 5 noiembrie 2001 slujba fiind savarsita de Prea Sfintitul Calinic Botosaneanul impreuna cu parintele Protoiereu Vasile Toc insotiti de un sobor de preoti si diaconi .